Medzinárodné zákazy cestovania by sa mali podľa najnovších odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zmierniť alebo úplne zrušiť.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila vyhlásenie z posledného stretnutia Výboru pre mimoriadne situácie, ktoré bolo tento týždeň (jeho desiate od začiatku pandémie), v ktorom sa diskutuje o účinnosti plošných zákazov cestovania a o tom, či by sa mali zrušiť.
Zákazy cestovania „nie sú účinné pri potláčaní medzinárodného šírenia čo jasne dokazuje skúsenosť Omicron“, uvádza sa v ňom.
Výsledkom je, že nové odporúčanie znie „zrušiť alebo zmierniť zákazy medzinárodnej dopravy, pretože neprinášajú pridanú hodnotu a naďalej prispievajú k hospodárskemu a sociálnemu stresu“ niektorých krajín.
Namiesto zákazov cestovania uvádza, že by mali existovať „cestovné opatrenia“ na kontrolu šírenia vírusu.
„Opatrenia ako nosenie rúšok, testovanie, izolácia/karanténa a očkovanie by mali byť založené na hodnotení rizika a nemali by ukladať finančné bremeno na medzinárodných cestujúcich,“ píše WHO.
Organizácia sa zasadzovala za umiernenejší prístup počas celej pandémie – varovala pred zákazmi cestovania do Južnej Afriky, keď bol prvýkrát zistený variant Omicron, a vyzýva na vyriešenie „hlbokej nerovnosti“ v globálnom prístupe k vakcíne skôr, ako sa bohatšie krajiny budú pretekať v boostovaní svojej populácie.
Dôkaz o očkovaní alebo negatívnom teste na COVID na hraniciach možno zrušiť!
Ukazovanie očkovacieho statusu alebo dôkaz o negatívnom teste na hraniciach sa stal v posledných mesiacoch štandardom v krajinách, ktoré sa snažia o oživenie cestovného ruchu. Krajiny, ktorých veľký podiel príjmov pochádzal z cestovného ruchu robili posledné dva roky rozpačitý cik-cak kurz uvoľňovania a pritvrdzovania hraničného režimu. Z jednej strany sa snažili zabrániť importu vírusu, z druhej strany potrebovali príjmy z turizmu.
Po dvoch rokoch poklesu turistov a tým aj príjmov 80 - 100%, sú krajiny nútené prijať nový kurz - akceptovateľný pre potenciálnych turistov, aby časť národa, pracujúca v cestovnom ruchu, ktorá sa za dva roky pandémie ocitla v krachu, mala nádej na obnovenie príjmov.
Krajinám ako Maldivy a Chorvátsko, ktoré mali moderátne podmienky vstupu do krajiny, sa podarilo v roku 2021 dosiahnúť takmer predkovidovský počet turistov. Iné, s prísnými karanténnymi opatreniami dosiahli, že pokles turistov ostal pri mínus 100%, rovnako ako v čase zákazu cestovania v roku 2020.
Teraz však WHO tvrdí, že požiadavka preukazovania očkovacieho statusu alebo výsledok testu už nemusí byť „jedinou cestou“ k medzinárodnému cestovaniu.
Namiesto toho odporúča „prístup založený na riziku“, ktorý by v prípade potreby zahŕňal „zrušenie alebo úpravu opatrení, ako sú požiadavky na testovanie a/alebo karanténu“.