Tretí najväčší ostrov v Jadranskom mori, ktorý sa nachádza priamo oproti Splitu my, Slováci jednoducho milujeme. Brač má svoje nepopierateľné čaro, dokonca sa pred časom umiestnil v prvej desiatke celosvetového rebríčka ostrovov najvhodnejších pre život.
Malebné zátoky, pláže s drobnými kamienkami či pieskom a pozvoľným vstupom do mora, lemované borovicovými lesmi, bohaté možnosti na šport a rekreáciu - to všetko robí z Braču ideálny dovolenkový cieľ. A nielen pre tých, ktorí milujú Chorvátsko.
Brač je unikátny tým, že na rozdiel od iných jadranských ostrovov, má vnútrozemie a bohatú flóru a faunu. Prekvapivo sa však na ňom až na pár prameňov nenachádzajú vodné toky a je napojený veľkým podmorským potrubím na pevninský vodovod.
Pravdepodobne si ešte pamätáte zo stredoškolských hodín literatúry, že na ostrove svojho času žil aj náš významný spisovateľ Martin Kukučín, ktorý v dedine Selca pracoval ako miestny lekár. Je po ňom pomenovaná ulica a na dome, v ktorom žil, je umiestnená pamätná tabuľa.
Brač je posiaty početnými zátokami a plážami, letoviskami a dedinami. Preslávila ho najmä unikátna pláž Zlatni Rat, ktorú nájdete asi v každom katalógu či propagačnom materiále o Chorvátsku. Pláž, ktorej názov v preklade znamená Zlatý mys, je podlhovastý výbežok pevniny do mora, pokrytý drobnými kamienkami. Je dlhý až 634 metrov. Práve vďaka svojej jedinečnosti a širokému spektru plážových a vodných aktivít je pláž veľmi vyhľadávaná a za posledných desať rokov sa z nej stala pomerne masová záležitosť. Ceny sú kvôli tomu dvojnásobné, od parkovného až po toalety. Každopádne, túto pláž s jej tyrkysovým morom treba zažiť aspoň raz.
Najväčšie bračské letovisko a jedno z hlavných stredísk v Dalmácii je Supetar. Tunajšej zátoke dominuje biela kupola neobyzantského mauzólea rodiny Petrinovic, vyhotovená zo svetoznámeho bračského bieleho kameňa. Z toho istého kameňa je postavený napríklad Biely dom vo Washingtone. Ak máte radšej pokojnejšie a menšie letoviská, príjemné je menšie mestečko Postira na severnom pobreží ostrova priamo oproti Omišu, vzdialené od Supetaru približne 9 kilometrov. Je vyhlásené rybími špecialitami, pretože miestni obyvatelia sa živia hlavne rybolovom. Zaujímavosťou je, že v mori pri tomto mestečku sú ruiny antického prístavu a na dne zátoky pozostatky rímskeho vidieckeho komplexu. Asi 6 kilometrov od Postiry je pláž Lovrečina s bielym pieskom a čistou vodou, obkolesená borovicovým lesíkom. V zátoke sa našli pozostatky ranokresťanského kostola, obývaného do stredoveku. Postira je ideálna na pokojné rodinné dovolenky.
Najstarším mestom na pobreží ostrova je Bol. Založili ho už Rimania, nájdete v ňom množstvo antických pamiatok (napríklad rímsku cisternu na vodu, starokresťanské sarkofágy, predrománsky kostol a podobne) a nad ním sa vo výške 778 metrov nad morom týči Vidova hora, najvyšší vrch jadranských ostrovov. Pri dobrej viditeľnosti sa dá z neho dovidieť až do Talianska.
Ako sa na Brač dostanete?
V Splite nastúpte na trajekt a odvezte sa do Supetaru, najväčšieho letoviska na ostrove. Plavba trvá asi 50 minút a trajekt premáva niekoľkokrát denne.