Husté lesy striedajú pahorky obsypané vinicami a olivovníkmi. Vo vzduchu sa vznáša sladká vôňa rozmarínu a levandule. Božský pokoj narúša iba spevavé štebotanie talianskych starčekov a stareniek, ktorí vysedávajú na priedomí rozkošných stredovekých mestečiek. A ten západ slnka! Malebná krajina pretkaná kľukatou úzkou asfaltkou, roztrúsenými usadlosťami, farmami a starodávnymi etruskými hrobkami, sa kúpe v mori zlatistého svetla. Núti vás vytiahnuť fotoaparát a zachytávať ten prchavý, no nezabudnuteľný okamih znovu a znovu…Nečudo, že práve talianske Toskánsko je rodiskom mnohých renesančných umelcov a nehynúcou inšpiráciou maliarov, spisovateľov a sochárov už od počiatku času. Len málokto nepodľahne jeho čaru.
Toskánsko preslávila aj miestna gastronómia. V tomto kúte sveta sú rodinné putá ešte stále posvätné a farmy, kaviarničky, mäsiarstvá, obchodíky či vinárstva sa s hrdosťou dedia z generácie na generáciu. A je to cítiť. Tunajšie kulinárske špeciality si podmania všetky vaše zmysly. Podelíme sa s vami o naše tajné gastronomické tipy. Ale iba preto, že si myslíme, že to nebíčko v papuľke musí aspoň raz v živote okúsiť každý.
Raj pre mäsožravcov
Toskánsko je mekkou pre všetkých milovníkov mäsa. Pripravujú ho tu na rôzne spôsoby: grilované, pečené, mleté či varené. A nielen hovädzinu či bravčovinu, ale aj králika, divinu ba dokonca konské mäso. Toskánsko je dokonca povestné divinovými špecialitami a niektoré z najlepších reštaurácií, ktoré pripravujú divinu, nájdete v templárskom meste Massa Marítima. Na jedálnych lístkoch bežne nájdete ravioli či tortelli plnené divinou, a práve k nim sa najviac hodí tradičné toskánske červené víno. Návšteva mäsiarstva Antica Macelleria Cecchini v meste Panzano in Chianti je tiež zážitkom. Po najlepšie kusy mäsa a mäsové výrobky si k toskánskej superstar, mäsiarovi Dariovi, chodia turisti z celého sveta, aj vychýrení talianski šéfkuchári.
Dokonalá zmrzlina
Za najlepšou zmrzlinou (na svete) zamierte do malebného mestečka San Gimignano, pre ktoré sú typické vysoké stredoveké veže a vyslúžilo si vďaka nim prezývku „toskánsky Manhattan”. Usmievavý sivovlasý majiteľ zmrzlinárne na námestí Piazza della Cisterna, Sergio Dondoli, sa pýši titulom najlepšieho výrobcu zmrzliny na svete. A svoju vychýrenú šafranovú zmrzlinu si dal dokonca patentovať! Kvôli zmrzline meria do zmrzlinárne Dondoli v San Gimignane každoročne cestu aj britský expremiér Tony Blair a stovky iných známych osobností. Svojho času ju miloval dokonca ruský spisovateľ Alexander Solženicyn! Pravda je taká, že každá príchuť sa nadpozemsky rozplýva na jazyku a privedie vás do gastronomických nebies. Absolútnou topkou sú okrem šafranovej tieto overené príchute: mangová, kokosová, príchuť sicílskych pistácií a príchuť vernaccio - čo je biele víno, typické pre San Gimignano.
Lahodné červené
Na starodávnom zámku Castello di Gabbiano v kraji Chianti svojho času rád trávil leto autor slávnej sochy Davida - Michaelangelo Buonaroti a dnes v ňom môžete nielen bývať, ale aj degustovať víno. Zámok je totiž okrem štýlového hotela aj vychyteným vinárstvom, v produkcii slávneho vína Chianti Classico šliape na päty vinárskemu kolosu a toskánskej jednotke so 600-ročnou tradíciou - vinárstvu Antinori. Návšteva toskánskych pivníc spojená s degustáciou je naozajstným pôžitkom. Verte, že pokiaľ ste doposiaľ červenému vínu nevedeli prísť na chuť, po zasvätení do tajov jeho vzniku a ochutnávke toho najlepšieho z najlepšieho, sa zrejme stanete jeho zanieteným milovníkom. Veruže sa vám to zíde, pretože práve v Toskánsku sa pestuje najznámejšia talianska odroda vínnej révy sangiovese a v karafách miestnych trattorií dokonca iné ako červené víno takmer ani nenájdete.
Mesto ovčieho syra
Nenápadná Pienza v oblasti Val’D Orcia, na trase medzi Montepulcianom a Montalcinom sa považuje za rodisko ovčieho syra pecorino. V stredoveku sa vraj dovážal z Pienzy až do Ríma. A keďže každý druhý obchod v tomto neskutočne malebnom mini mestečku zapísanom na zoznam svetového dedičstva UNESCO, predáva práve delikatesy z ovčieho a iného syra všemožných tvarov, farieb a chutí, status syrového mesta mu patrí právom.
Vychytávky z rodinných fariem
Tušili ste, že existuje hľuzovkový med? Alebo anízový, gaštanový či šafránový? Rodina Alfaniovcov z farmy Greppi di Silli v San Casciano Val di Pesa, ukrytej medzi olivovými hájmi a vinohradmi vysoko v kopcoch s krásnymi výhľadmi, vás presvedčí o opaku. Ochutnáte exotické príchute domáceho medu v kombinácii s lahodnými syrmi pecorino, ktorý vyrába jeho sused na protiľahlom kopci a vraj sú najlepšie v celom Toskánsku. Okrem toho vám otec rodiny a majiteľ farmy, Michéle, nadšene porozpráva o pestovaní viniča i olív, o chove včiel či výrobe olivového oleja. Domáci med, víno či olivový olej si dokonca môžete kúpiť domov ako suvenír. A je len na vás, či sa o tieto gastronomické skvosty budete chcieť podeliť s ostatnými.
Rada Malého Princa
Takéto agrofarmy sú roztrúsené po celom Toskánsku a každá sa špecializuje na niečo iné. Niektoré ponúkajú aj kurzy varenia alebo hľadajú pomoc pri zbere olív či hrozna. Kto hľadá, ten nájde a pobyt na takejto agrofarme je naozaj zážitok.